Instrukcja BHP - historia prawdziwa


Instrukcja BHP – pomyślałam, a chyba nawet powiedziałam głośno, widząc Pana Zenka wspinającego się coraz wyżej po szczeblach drabiny przystawnej.

Pan Zenek z gracją stawał na kolejnych szczeblach, gdy szłam w jego kierunku. Ten sam Pan Zenek, który nie zdążył uprzątnąć kabli pod biurkiem Pani Zosi, nim przyszło nam zebrać zespół powypadkowy, tym razem nie zdążył chyba zajrzeć do instrukcji BHP.

Instrukcja bhp dostępne w formie PDF w sklepie BHP-Online.com

- Dzień dobry Panie Zenku! – mówię z uśmiechem, myśląc jak czarująca czeka mnie rozmowa.
- Pani Behappe! Ostatnio często spotykamy się na drabinie! – wielkie oczy Pana Zenka śmieją się razem ze mną. 

Uwielbiam, jak Pan Zenon nazywa mnie Behappe. Oczywiście na żadnej drabinie nie stoję, natomiast Pan Zenon owszem. 

- Dokładnie trzeci. Tak często, a już Pan zapomniał, jak omawialiśmy instrukcję stanowiskową… - stwierdzam, choć nie lubię upominać Pana Zenka.
- A opowiadałem Pani, jak moje wnuki przyjechały na weekend? Antek, ten starszy, przywiózł zepsuty rower i mówił, że tylko dziadek potrafi go naprawić! – próbuje zmienić temat.
- Panie Zenku, Antek zapewne ma racje, ale instrukcje BHP przy pracy na drabinach omawialiśmy nie raz, a nadal jakoś się Pan nie stosuje. Przecież to dla Pana dobra  i bezpieczeństwa. Przecież Pan wie, że przepisy są po to, żeby ich przestrzegać. Przecież nie chce Pan skończyć jak Pani Zosia…?
- To był wypadek przecież!
- Owszem wypadek. Ale i Pan nie stosując się do zaleceń instrukcji BHP może mieć wypadek. Jeśli będzie Pan pracował według instrukcji zmniejszy Pan szanse jego wystąpienia. A i ja będę mieć mniej pracy… Nie trzeba będzie zwoływać zespołu powypadkowego, a Pana wysyłać na zwolnienie i będzie Pan mógł rower naprawić…
- No dobrze! Niech będzie! – zakładam się w myślach, że tylko ten rower go przekonał. Ale dobre i to.

To będzie długi tydzień... - pomyślałam. I uświadomiłam sobie, że jutro nie jest piątek, ba! Nawet pojutrze nie jest piątek!


Instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy to bardzo ważny element wyposażenia zakładu pracy. Instrukcje stanowiskowe powinny być dostępne dla każdego pracownika wykonującego czynności zawodowe. To właśnie instrukcja BHP określa podstawowe wyposażenie i warunki bezpieczeństwa stanowiska pracy, zawiera sposób prawidłowego wykonywania poszczególnych prac, tak, aby zminimalizować możliwość wystąpienia niepożądanych zdarzeń. Pracownik w razie jakichkolwiek wątpliwości może zajrzeć do instrukcji BHP, w celu zapewnienia bezpieczeństwa sobie i pozostałym pracownikom.

Instrukcje BHP na każde stanowisko pracy znajdziecie w naszym sklepie internetowym pod adresem: https://bhp-online.com/instrukcje-bhp-c469