Wytyczne dotyczące instrukcji bezpieczeństwa pożarowego


Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego zgodnie z rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 7 czerwca 2010r. są dokumentami zawierającymi szereg informacji z zakresu bezpieczeństwa i ochrony przeciwpożarowej. Określa ona między innymi zasady postępowania w przypadku wystąpienia pożaru lub zagrożenia dla życia ludzkiego. Wskazuje sposoby zapobiegania możliwości wystąpienia pożaru, oraz zasady funkcjonowania systemu ochrony PPOŻ. na terenie danego obiektu.

Wytyczne dotyczące instrukcji bezpieczeństwa pożarowego

W jakim celu opracowuje się instrukcje bezpieczeństwa pożarowego?

Powstała w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia pożaru i obowiązuje wszystkich pracowników przebywających w budynku, dla którego została opracowana. Dzięki stosowaniu się do zaleceń zawartych w instrukcji ppoż maksymalnie zmniejszamy ryzyko wystąpienia pożaru oraz innych zagrożeń zagrażających zdrowiu lub życiu osób przebywających wewnątrz budynku. Wskazuje ona również sposoby minimalizowania skutków ewentualnych zdarzeń.

Co zawiera instrukcja bezpieczeństwa pożarowego (Instrukcja PPOŻ)?

  • warunki ochrony przeciwpożarowej, wynikające z przeznaczenia, sposobu użytkowania, prowadzonego procesu technologicznego, magazynowania (składowania) i warunków technicznych obiektu, w tym zagrożenia wybuchem
  • określenie wyposażenia w wymagane urządzenia pożarowe, gaśnice
  • czynności i sposoby techniczne konserwacji sprzętu
  • procedury postępowania w przypadku wystąpienia pożaru lub innego zagrożenia
  • procedury zabezpieczeń

Aktualizowanie instrukcji bezpieczeństwa PPOŻ

Zgodnie z zapisem § 6 ust. 7 Rozporządzenia raz na dwa lata istnieje obowiązek okresowej aktualizacji instrukcji bezpieczeństwa. Wymaga się również aktualizacji  w momencie zmiany sposobu użytkowania obiektu, który wpływa na zmianę warunków ochrony przeciwpożarowej.

Przekazywanie instrukcji bezpieczeństwa pożarowego do straży pożarnej

Niektóre instrukcje bezpieczeństwa pożarowego muszą zostać przekazane do odpowiedniej jednostki w Państwowej Straży Pożarnej w celu przygotowania stosownych planów ewakuacji. Jest to obowiązkiem dla obiektów takich jak: teatry mieszczące powyżej 300 osób, kina przeznaczone od 600 osób w górę, budynki handlowe lub usługowe o strefie pożarowej powyżej 5000m2 (dla budynków jednokondygnacyjnych) i 2500m2 dla wielokondygnacyjnych o strefie pożarowej powyżej 5000m2, szpitale, domy opieki społecznej, obiekty sportowe oraz wielu innych. Wszystkie budynki, dla których wymagane jest przekazanie instrukcji do straży pożarnej znaleźć można w §28.1 Rozporządzenia MSWiA w sprawie ochrony przeciwpożarowej budynków, innych obiektów budowlanych i terenów. 

Ważne jest także aby dostarczyć dwie części instrukcji: 

  • plany graficzne zgodne z §6.1 pkt. 8
  • warunki ochrony przeciwpożarowej określone  §6.1 pkt. 1

W jakim celu instrukcje przekazywane są do Państwowej Straży Pożarnej

Państwowa Straż Pożarna przyjmuje instrukcję PPOŻ w celach służbowych i to właśnie na podstawie przekazanej dokumentacji planuje, organizuje i przeprowadza się działania ratowniczo-gaśnicze w danym obiekcie. Komendant Straży Pożarnej może w poszczególnych przypadkach zwolnić właściciela lub zarządcę budynku z obowiązku przekazania dokumentów, jeżeli nie spowoduje to komplikacji w przypadku możliwości wykorzystania instrukcji na potrzeby akcji ratunkowej opisanych w §6.3 rozporządzenia. 

Prawidłowe wdrożenie instrukcji bezpieczeństwa

Aby prawidłowo wdrożyć instrukcję bezpieczeństwa pożarowego podstawowym warunkiem jest zapoznanie się z nią całego zespołu pracowników oraz pozostałych osób korzystających z obiektu. Powinno ono odbyć się w formie szkolenia bhp lub ppoż. Fakt zapoznania się z dokumentacją powinien być potwierdzony osobistym podpisem na specjalnie przygotowanym oświadczeniu. O prawidłowym wdrożeniu instrukcji, możemy mówić w momencie przestrzegania jej postanowień oraz realizowaniu zaleceń w niej uwzględnionych.

Instrukcje przeciwpożarowe - W jakim celu opracowuje się instrukcje bezpieczeństwa pożarowego?

Gdzie zamieszcza się plany ewakuacji

Zgodnie z §5.1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002r. schematy ewakuacji powinny bezwzględnie znajdować się w publicznych oraz niepublicznych szkołach i placówkach edukacyjnych. Tablice ewakuacyjne powinny być umieszczone w miejscu dobrze widocznym i dla każdego łatwo dostępnym. Więcej wytycznych odnośnie umiejscowienia planów jednak Rozporządzenie nie zawiera.

Kto opracowuje instrukcje bezpieczeństwa pożarowego

Instrukcje bezpieczeństwa pożarowego mogą być opracowywane przez osoby posiadające odpowiednie do tego kwalifikacje. Reguluje to ustawa z dnia 24 sierpnia 1994r. o ochronie przeciwpożarowej. Aby wykonywać czynności związane z ochroną przeciwpożarową, a w tym sporządzać instrukcje bezpieczeństwa PPOŻ należy spełniać, co najmniej jeden z poniższych wymogów:

  • posiadać co najmniej średnie wykształcenie i ukończyć szkolenie dla inspektorów ochrony przeciwpożarowej
  • uzyskać tytuł zawodowy technika pożarnictwa
  • posiadać wykształcenie wyższe i ukończyć kurs dla specjalistów ochrony PPOŻ 
  • posiadać wykształcenie wyższe z zakresu inżyniera bezpieczeństwa pożarowego
  • posiadać tytuł zawodowy inżyniera pożarnictwa

A w naszym sklepie internetowym oferujemy instrukcje przeciwpożarowe: https://bhp-online.com/instrukcje-przeciwpozarowe-c449