Instrukcja higieniczno-sanitarna mycia rąk


Co daje mycie rąk?

Mycie rąk to jeden z najważniejszych zabiegów higienicznych prowadzący do zaprzestania rozprzestrzeniania się bakterii, zarazków i wirusów, które mogą wywoływać różnego rodzaju dolegliwości zdrowotne. To właśnie poprzez niewłaściwą higienę dochodzi do kontaktu z mikroorganizmami i patogenami, które wywołują choroby.

Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Każdemu wydaje się, że mycie rąk jest sprawą wręcz oczywistą i banalną. Tymczasem okazuje się że raptem 30% mężczyzn i 63% kobiet dba o czystość rąk po wizycie w toalecie. Sam osobiście znam przypadki ludzi, którzy nie dbają o czystość rąk nawet po pracy z brudnymi smarami, substancjami chemicznymi, czy też innych pracach, po których ręce, aż wołają i proszą się o ich umycie. A po wyjściu z toalety? Umywalka? Po co? Przecież wykąpie się w domu. 
Tymczasem na naszych dłoniach na każdym 1cm2 może znajdować się ponad 4 miliony niebezpiecznych bakterii i zarazków, które mogą powodować zatrucia i zakażenia. Raporty WHO mówią, że nawet do 70% zatruć pokarmowych jest wynikiem nie mycia dłoni. 
Straszne, prawda? Niestety jednak prawdziwe na tyle, że higiena rąk dorobiła się nawet Światowego Dnia Mycia Rąk, który ustanowiono w 2008 roku i obchodzimy go corocznie 15 października. 

Bakterie występujące na rękach - Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Co powoduje brak mycia rąk?

Mycie rąk wodą i mydłem przed każdym posiłkiem i po skorzystaniu z toalety ogranicza o połowę ryzyko wystąpienia biegunki a o 25% zakażenia i infekcji dróg oddechowych. Według danych z 2012 roku około 3,5 miliona dzieci do 5 roku życia co roku umierało z powodu powikłań wynikających z niemycia rąk (głównie z powodu biegunki oraz infekcji górnych dróg oddechowych). Na szczęście w 2016 roku liczba ta spadła do 2 milionów, lecz w dalszym ciągu jest ona zbyt duża. Na naszych dłoniach możemy przenosić patogenne Escherichia coli, pałeczki Salmonelli, Shidella, gronkowca złocistego, jaja tasiemca, czy owsika, a to tylko niektóre z możliwych. 

Dlaczego mycie rąk jest ważne?

Wbrew krążącym gdzieniegdzie opiniom woda i mydło nie wpływają negatywnie na florę bakteryjną skóry. Jedynie pozwalają całkowicie pozbyć się z rąk groźnych patogenów, niebezpiecznych dla naszego zdrowia. Codziennie jesteśmy narażeni na kontakt z nimi, ze względu na ich obecność w powietrzu oraz różnych powierzchniach. Możemy pozbyć się ich w bardzo prosty i tani sposób, jakim jest woda i mydło. Badania pokazują, że już nawet krótkie około 15 sekundowe mycie rąk eliminuje około 90% bakterii, a kolejne 15 sekund jest w stanie usunąć je całkowicie. Jednak większość z nas myje ręce tylko około 5 sekund. 

Kiedy myć ręce?

Większość z nas oczywiście poprawnie odpowie na to pytanie, jednak nie zawsze stosuje się do tych reguł. Ręce bezapelacyjnie powinniśmy myć przed przygotowywaniem posiłku, karmieniem dzieci, po kontakcie ze zwierzętami, krwią, czy kontakcie z chorymi. Nie należy zapominać również o myciu rąk po powrocie z pracy, korzystaniu z toalety, po sprzątaniu. Istotnym faktem jest to, że drobnoustroje lepiej przylegają do rąk wilgotnych, dlatego też ważne jest, aby dobrze wytrzeć ręce po umyciu, najlepiej w papierowy ręcznik. Występujące na stacjach benzynowych, w restauracjach, czy innych miejscach publicznych suszarki do rąk nie są najlepszym rozwiązaniem. Chyba każdy zna sytuacje, gdy po kilkunasto sekundowym suszeniu i tak finalnie wyciera ręce w spodnie lub bluzę, ręce pozostają niedosuszone, przez co łatwiej i szybciej są zasiedlane przez drobnoustroje. Dlatego też do wysuszenia rąk po umyciu zaleca się ręcznik papierowy, który doskonale chłonie wilgoć, tym samym osusza dłonie w sposób prawidłowy.

Jak prawidłowo myć ręce - Instrukcja higieniczno-sanitarna mycia rąk

Jak myć ręce?

Ważne jest, żeby przed przystąpieniem do mycia rąk ściągnąć z nich bransoletki, zegarek, pierścionki, czy też obrączki. Następnie namydlić całe dłonie, nie zapominając o nadgarstkach. Szczególną uwagę należy zwrócić na przestrzenie między palcami i przy paznokciach, bo to właśnie tam występuje najwięcej bakterii. Prawidłowe mycie rąk składa się z co najmniej 6 etapów, z czego każdy z nich powinien trwać około 5 sekund. Wychodząc naprzeciw potrzebom naszych klientów w naszej ofercie posiadamy dwa schematy poprawnego mycia rąk. Jeden z nich to sanitarna instrukcja mycia rąk, a druga to instrukcja sanitarna mycia i dezynfekcji rąk. Obydwie gotowe do pobrania i samodzielnego wydruku, lub zakupu w wersji na płycie PCV lub laminowanej płycie w naszym sklepie internetowym. Gotowe produkty posiadające samoprzylepne elementy mocujące, ułatwiające ich samodzielny montaż. 

Instrukcje BHP mycia rąk w miejscach ogólnodostępnych

W utrzymaniu czystości rąk pomocnicze okazują się instrukcje BHP mocowane przy umywalkach oraz różnego rodzaju hasła nakłaniające do skorzystania z mydła i wody takie jak “umyj ręce” itp. Coraz częściej w toaletach ogólnodostępnych standardem jest monitorowanie ich czystości kilka razy dziennie, co w dużym stopniu poprawia czystość w toaletach. Jeżeli zależy nam na utrzymaniu naszych dłoni w czystości, wolnych od brudu i bakterii myjmy je zgodnie z instrukcją BHP. Przypomina ona najbardziej skuteczny schemat mycia rąk. W efekcie ręce umyte zgodnie z instrukcją są czyste i świeże, co poczujesz na własnej skórze.

Nakaz mycia rąk - Gdzie umieścić instrukcję mycia rąk?

Gdzie umieścić instrukcję mycia rąk?

W przeciwieństwie do innych instrukcji BHP, które powinny być dostępne dla pracowników, niekoniecznie w miejscu ich użytkowania, Instrukcja higieniczno-sanitarna mycia rąk jest jedyną, która powinna znajdować się w miejscu, w którym wykonuje się czynność mycia rąk. Wynika to z faktu, iż pracownik powinien móc się nią wspomóc bezpośrednio podczas czynności mycia rąk.